Nowe zasady obrotu ziemią rolną od maja

Iwo Fisz - radca prawny Iwo Fisz - radca prawny

W ostatnim czasie polski parlament pracuje naprawdę intensywnie. Teraz zajął się ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego. Efekt jest taki, że uchwalono do niej nowelizację, zanim jeszcze weszła w życie. Już niebawem czekają na nas nowe zasady obrotu ziemią rolną. O tym, co jeszcze się zmieni, więcej na moim blogu.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 21 grudnia 2015 roku podpisał nowelę, którą wcześniej uchwalił Sejm i Senat. Spowodowała ona, że ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego zacznie obowiązywać później, niż początkowo przewidywano – 1 maja 2016 roku.

Oznacza to, że nowe zasady obrotu ziemią rolną wejdą w życie w odroczonym terminie. Nie zmieniło się natomiast nic jeśli chodzi o mechanizmy uregulowane w tej ustawie, bo nie uchwalono poprawek w tym zakresie. Jedyne co zatem wynika z nowelizacji, to dłuższy czas na przygotowanie się do reformy.

Rozwiązanie to wydaje się niezbyt zadowalające. Przede wszystkim dlatego, że jeszcze podczas prac w Sejmie i Senacie wskazywano na istotne problemy, które mogą powstać po wejściu w życie ustawy. Swoją opinię w tej sprawie prezentowała także Krajowa Rada Notarialna.

Teraz można tylko liczyć na to, że po 1 maja 2016 roku prace nad ustawą będą nadal trwały i podążą w kierunku wyeliminowania wspomnianych problemów.

Autor: Iwo Fisz - radca prawny, autor bloga o warunkach zabudowy, planach miejscowych i rencie planistycznej, pt.: Zagospodarowanie przestrzenne.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: