LLC w Delaware bez raportu, ale z podatkiem rocznym

Błażej Sarzalski - radca prawny Błażej Sarzalski - radca prawny

Polskie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zamykając rok obrachunkowy są zobligowane do złożenia sprawozdania ze swojej działalności, a także sprawozdania finansowego, które zatwierdzą wspólnicy do Krajowego Rejestru Sądowego oraz Urzędu Skarbowego. Tymczasem na LLC w Delaware nie spoczywa obowiązek składania rocznych sprawozdań. Występuje za to konieczność zapłaty podatku franczyzowego (franchise tax).

Podatek tego uiszcza się na rzecz władz stanu Delaware – co do zasady za sam fakt istnienia spółki. Dla LLC w Delaware stawka wynosi aktualnie 300 dolarów płatne do końca maja następnego roku obrachunkowego. Warto pamiętać o tym, by czynić zadość temu obowiązkowi w przepisanym terminie. Inaczej dodatkowo płaci się karę w wysokości 200 dolarów wraz z dodatkowymi odsetkami.

Podatek franczyzowy można zapłacić w bardzo prosty sposób online w systemie Departamentu Stanu Delaware – klikając TUTAJ. Jak wyglądają poszczególne jego ekrany sprawdzić można we wpisie na blogu Rejestracja spółki w Delaware. Poniżej zaś omówienie teoretyczne.

W obowiązkowe pole „Enter Business Entity File Numer” wprowadza się numer rejestrowy LLC w Delaware. Po kliknięciu „Continue” system wyświetli podsumowanie należności podatkowych. Wymagalne kwoty pojawiają się tam zwykle na przełomie marca i kwietnia danego roku.

Następnie należy kliknąć „Pay taxes”, aby na kolejnej podstronie zdecydować o metodzie płatności. Najlepiej jest wybrać kartę kredytową. Wystarczy wpisanie swoich danych i numeru karty (card number) – co nie powinno sprawiać trudności nawet osobom niezbyt dobrze znającym język angielski – a system sam zweryfikuje rodzaj karty.

Obsługiwane są na pewno karty Visa oraz MasterCard. Nie ma pewności co do Diners Club i American Express, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa one również są dopuszczalne.

Autor: Błażej Sarzalski - radca prawny, autor blogów Rejestracja spółki z o.o. oraz Rejestracja spółki w Delaware.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: