Lekarz występujący w reklamie popełnia przewinienie zawodowe?

Michał Grabiec - radca prawny Michał Grabiec - radca prawny

Tegoroczną zimę bardziej widać w kalendarzu niż za oknem. Zmiany pogody powodują jednak, że dużo osób cierpi na przeziębienie czy grypę. Dlatego w telewizji emitowane są różne reklamy o lekach, suplementach diety, albo innych wyrobach medycznych. Czy lekarz występujący w reklamie popełnia przewinienie zawodowe?

Wykorzystanie wizerunku lekarza w celach komercyjnych narusza Kodeks Etyki Lekarskiej, a konkretniej zawarty w nim art. 68, który brzmi jak następuje:
Lekarz nie powinien wyrażać zgody na używanie swego nazwiska i wizerunku dla celów komercyjnych.”.

Co więcej, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej uznał, że lekarz występujący w reklamie narusza etykę zawodową. Tym samym może zostać wobec niego wszczęte postępowanie dyscyplinarne (o jego przebiegu w INNYM WPISIE).

Należy zatem pamiętać, że lekarz występujący w reklamie czy decydujący się na promowanie danego produktu popełnia przewinienie zawodowe, a Kodeks Etyki Lekarskiej nie pozostaje w tej kwestii bierny.

Autor: Michał Grabiec - radca prawny, autor bloga o roszczeniach z tytułu błędów medycznych, pt.: Blog o prawach pacjenta, oraz bloga o obronie lekarza w procesie karnym, pt.: Hipokrates w sądzie.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: