Konwencja OECD, czyli co powie bank skarbówce

Jarosław Kruk Jarosław Kruk

Od początku 2016 roku zacznie obowiązywać konwencja OECD. Zgodnie z jej założeniami, banki będą musiały przekazywać urzędom skarbowym szereg informacji. Wśród nich znajdą się dane o ostatecznych beneficjentach kont należących do takich podmiotów jak spółki, trusty i fundacje.

Kiedy pierwsze informacje?

Według planów pierwsze tego typu informacje mają napływać do Polski już w 2017 roku. Nie jest jednak pewna, jak ukształtuje się praktyka w zakresie przekazywania takich danych. Co więcej, wielu doradców podatkowych już szuka możliwości ominięcia postanowień, jakie wprowadza konwencja OECD.

Konwencja OECD a legalne działania

Inną sprawą wydaje się fakt, że przekazanie własnego majątku na rzecz trustu bądź fundacji to działanie legalne. Tym bardziej polskim organom trudno będzie sięgnąć do tych majątków przeniesionych zagranicę. Potwierdzają to obce sądy poprzez odmowę zamrażania tego typu majątków.

Państwo musi się postarać

Wynika stąd, że nasze władze będą musiały zebrać naprawdę istotne i niepodważalne dowody, aby mogły praktycznie korzystać z wiedzy, którą dostarczy im konwencja OECD. Jak jest obecnie, ma pojęcie chyba każdy z nas – organom zdarza się uzyskiwać dowody bez większego ładu i precyzji.

Autor: Jarosław Kruk, radca prawny, autor bloga o sposobach zabezpieczenia majątku, pt.: Fundacja i trust.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: