Jednoosobowa działalność gospodarcza

Rafał Chmielewski

Jakiś czas temu w Znam Swoje Prawo pojawił się doskonały tekst mecenasa Przemysława Ostrzyżek, w którym opowiadał on o tym, jakie skutki rodzi smierć osoby, prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą.

Przypomnę tylko te najważniejsze:

  1. Zostaną niezapłacone podatki, może akcyza, niezłożone deklaracje podatkowe, i musisz wiedzieć że nikt tych podatków w terminie nie zapłaci i deklaracji podatkowych nie złoży.
  2. Urząd skarbowy będzie domagał się podatków z odsetkami od Twoich bliskich – Twoich spadkobierców bo podatki są tak pewne jak pewna jest Twoja śmierć.
  3. Twoi spadkobiercy będą musieli uporać się z najróżniejszymi uiszczonymi zaliczkami, przedpłatami, niespłaconymi ratami leasingowymi, kredytami, niewykonanymi ale zamówionymi dostawami których już nie zdążyłeś zrealizować.

Resztę doczytasz w artykule pt.: Pewnego dnia Twój biznes na pewno nagle zniknie.

Dodatkowo sam fakt prowadzenia działalności gospodarczej jest dosyć ryzykowny dla osoby przedsiębiorcy i jego rodziny. Chodzi oczywiście o kwestie majątkowe i majątkową współodpowiedzialność rodziny za zobowiązania firmy.

W pewnym momencie, kiedy jednoosobowa działalność się rozwija, zobowiązania wobec kontrahentów/banków rosną i rosną też zobowiązania wobec fiskusa oraz ZUS, taka działalność może przypominać tykającą bombę. Z dnia na dzień bowiem, np. w skutek zmian gospodarczych lub życiowych, z reguły przecież nieprzewidzianych, może dojść do tragedii.

Co zrobić?

Idealnym rozwiązaniem jest przeniesienie odpowiedzialności na inny podmiot. Najczęstszym rozwiązaniem w takim przypadku jest właśnie spółka z o.o. Jej konstrukcja ogranicza odpowiedzialność właściciela i zdecydowanie eliminuje większość wspomnianych ryzyk.

Jak zmienić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o.?

Może to nastąpić w dwojaki sposób: albo poprzez założenie spółki i wniesienie działalności gospodarczej do tej spółki jako jej majątek, albo poprzez przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Każda z tych metod ma swoje wady i zalety. I każdą z nich stosuje się w nieco odmiennych sytuacjach. Świetnie napisał dziś o tym mecenas Marcin Bartyński w artykule Od zera do milionera – przekształcenie czy ZCP?

Przeczytaj koniecznie, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą.

Autor: Rafał Chmielewski, szczęśliwy redaktor portalu Znam Swoje Prawo.pl :)

Poprzedni wpis:

Następny wpis: