Interpelacje poselskie do listy leków refundowanych po przeszczepach

Aneta Sieradzka Aneta Sieradzka

1 stycznia 2016 roku w liście leków refundowanych dla pacjentów po przeszczepach obowiązują dość kontrowersyjne zmiany. Kontrowersyjne na tyle, że podniosły się dyskusje zarówno wśród pacjentów, lekarzy, a nawet parlamentarzystów. Stąd interpelacje poselskie w tej sprawie.

Interpelacje poselskie nieliczne

W styczniu, kiedy zaczęły obowiązywać wspomniane zmiany na liście leków refundowanych, do Ministra Zdrowia skierowano interpelacje poselskie. Cieszy fakt, że parlamentarzystów ten temat zainteresował. Z drugiej jednak strony w Sejmie zasiada ich 460, a interpelacji złożono tylko 17 (pełną listę znajdziecie W TYM MIEJSCU).

Na czym to polega?

Interpelacje poselskie to pytania posłów kierowane w formie pisemnej do poszczególnych ministrów bądź Prezesa Rady Ministrów za pośrednictwem Marszałka Sejmu. Posłowie nie mają ograniczeń co do przedmiotu pytania, mogą też żądać na nie odpowiedzi, a z nich wyciągać wnioski. Ważne, że odpowiedzi na interpelacje poselskie muszą być udzielone w ciągu 21 dni, dopuszcza się również przeprowadzenie debaty parlamentarnej nad nimi.

Tymczasem już w marcu planowana jest nowelizacja listy leków refundowanych. Ministerstwo Zdrowia informowało o prowadzonych negocjacjach z producentami leków.

Autor: Aneta Sieradzka, prawniczka, autorka bloga Prawo w transplantacji.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: