ePUAP. (Nie)łatwe życie petenta

Rafał Chmielewski

Profil zaufany ePUAP – załatw sprawę przez Internet. Tak reklamuje się system, który ma ułatwić petentom załatwianie wielu spraw urzędowych drogą elektroniczną. Mowa tutaj dla przykładu o składaniu wniosków w ramach programu „Rodzina 500+”. Tyle, że ePUAP chwilami zamiast ułatwiać – utrudnia procedury.

System ePUAP w założeniu miał pozwalać na składanie różnych dokumentów przez Internet, bez konieczności każdorazowego stawiania się w urzędach. Wystarczyło tylko w portalu http://epuap.gov.pl założyć swoje konto, uzupełnić je o dane takie jak imię i nazwisko czy numer PESEL, a potem tylko jeden raz zweryfikować je w urzędzie.

Niestety w ostatnim czasie wizyta w urzędzie celem zweryfikowania profilu zaufanego ePUAP kończyła się fiaskiem. Serwis internetowy ePUAP przed weekendem nie działał i sami kierownicy referatów nie mogli pomóc petentom. Komentowali tylko, że o problemach szeroko rozpisują się media.

Sytuacja wydawała się opanowana w weekend, ale poniedziałek przyniósł kolejną awarię systemu. Obecnie trwa jego naprawa, jednak nie wiadomo, jak długo potrwa. Dlatego póki co pozostaje składanie dokumentów w tradycyjnej formie, bo na korzystanie z ePUAP bez ryzyka przyjdzie jeszcze trochę poczekać…

Autor: Rafał Chmielewski, szczęśliwy redaktor portalu Znam Swoje Prawo.pl :)

Poprzedni wpis:

Następny wpis: