Ekstradycja. Taką sprawę da się wygrać

Aneta Maziarz - adwokat, solicitor Aneta Maziarz - adwokat, solicitor

Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) – na jego podstawie Sąd orzeka o ekstradycji. Co jednak, jeśli poszukiwany przez ENA zdążył za granicą założyć rodzinę, kupić dom na kredyt i ustabilizować swoje życie zawodowe, a wszystko to zgodnie z prawem?

Właśnie z takim przypadkiem spotkałam się ostatnio w praktyce i jemu poświęcę ten wpis. Inne zaś przedstawiam na moim blogu Kłopoty z brytyjskim wymiarem sprawiedliwości.

Brytyjski Sąd stanął tam po stronie mojego Klienta i uchylił wobec niego Europejski Nakaz Aresztowania. Dlaczego tak się stało? Z dwóch przyczyn.

Po pierwsze, Sąd nie dał się przekonać argumentacji strony polskiej, że mój Klient to „klasyczny uciekinier” w myśl sekcji 14. Jednocześnie Sąd zaznaczył, iż nawet jeśli moj Kliwnt byłby owym „klasycznym uciekinierem”, to duże opóźnienie w działaniach strony polskiej świadczy mocno na jej niekorzyść.

Po drugie, istotne znaczenie miały wspomniane we wstępie rodzina, dom na kredyt i praca mojego Klienta w Wielkiej Brytanii. Zdaniem Sądu w takiej sytuacji ekstradycja pozostawałaby sprzeczna z art. 8, czyli prawem do życia w rodzinie – tak mojego Klienta, jak i jego rodziny.

Autor: Aneta Maziarz - adwokat, solicitor, autorka bloga o ekstradycji, aresztowaniu, przesłuchaniach i innych rzeczach związanych z prawem karnym w UK, pt.: Kłopoty z brytyjskim wymiarem sprawiedliwości.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: