Ekspresowe przekształcenie w spółkę z o. o.

Marcin Bartyński - radca prawny Marcin Bartyński - radca prawny

Ostatnio po nieco ponad miesiącu zakończyło się skutecznie ekspresowe przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W szybszym nie brałem udziału nigdy wcześniej.

Krótkie kalendarium wyjaśniające, dlaczego rzeczywiście można to przekształcenie określać jako ekspresowe przekształcenie:

  • 02.05 – księgowości zlecono przygotowanie sprawozdania finansowego oraz wyceny majątku
  • 13.05 – sporządzono plan przekształcenia
  • 06.06 – przedsiębiorca złożył oświadczenie o przekształceniu, a także podpisał akt założycielski spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Tego samego dnia złożono wniosek w sądzie rejestrowym do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS)
  • 15.06 – zarejestrowano przekształconą spółkę

Co ciekawe, można przypuszczać, że jeśli w tym czasie biegły nie zostałby zabrany do szpitala, to przekształcenie spółki zakończyłoby się kilka, o ile nie kilkanaście dni wcześniej.

Jednocześnie trzeba zauważyć, iż ekspresowe przekształcenie gwarantuje przede wszystkim sprawne przygotowanie sprawozdania finansowego i wyceny majątku, a następnie sporządzenie opinii przez biegłego.

Autor: Marcin Bartyński - radca prawny, autor bloga o tym, jak zmienić drobną firmę w poważne przedsiębiorstwo, pt.: Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: