Doradca restrukturyzacyjny od 1 stycznia 2016 roku

Avatar Rafał Chmielewski

Znam Swoje Prawo to portal dla szukających pomocy prawnej. Znajdują się tutaj artykuły, a także odesłania do blogów o prawie spółek, prawie podatkowym, prawie medycznym i wiele więcej. Szczególnie przydatne może się to okazać w pierwszych tygodniach Nowego Roku, bowiem od 1 stycznia 2016 roku zwykle wchodzą w życie nowe regulacje prawne. W dzisiejszym wpisie o takiej właśnie sytuacji, tworzącej niejako nowy zawód – doradca restrukturyzacyjny.

Nowość od początku 2016 roku

Doradca restrukturyzacyjny jako nowy zawód funkcjonuje w obrocie prawnym od 1 stycznia 2016 roku, co stało się możliwe dzięki stosownej ustawie zmieniającej Ustawę z dnia 15 czerwca 2007 roku o licencji syndyka (Dz.U. 2014 poz. 776), nazywanej dziś Ustawą o licencji doradcy restrukturyzacyjnego.

Doradca restrukturyzacyjny – kto to i co robi

Doradcą restrukturyzacyjnym może być zarówno osoba fizyczna, jak i spółka prawa handlowego, o ile uzyska odpowiednią licencję (bądź posiada już licencję syndyka). Jest to podmiot, który w sposób profesjonalny, a przy tym komercyjny, udziela przedsiębiorstwu pomocy w celu poprawy jego sytuacji finansowej, aby uniknęło ono upadłości.
Przejawia się to w doradztwie co do zarządzania, negocjacji oraz w bardzo ważnym elemencie – zawieraniu układów z wierzycielami. Dalej natomiast pilnuje wykonanie przez przedsiębiorcę sądowo zatwierdzonego układu.

Więcej czy mniej niż syndyk?

Co więcej, doradca restrukturyzacyjny dysponuje uprawnieniami szerszymi niż chociażby syndyk, bowiem może występować nie tylko w postępowaniu sądowym, ale również pozasądowym. Praktycznie sprowadza się to do świadczenia doradztwa w zakresie restrukturyzacji przedsiębiorstwa, ze szczególnym uwzględnieniem pozyskania finansowania i optymalizacji kosztów działalności.

Podział w ramach zawodu

Ustawodawca w założeniu chce, aby doradca restrukturyzacyjny nie był zawodem jednolitym. Mowa o podziale doradców na dwie grupy – tych zajmujących się postępowaniami upadłościowymi oraz tych zajmujących się czynnościami restrukturyzacyjnymi.

Wiele więcej na temat tego, czym zajmuje się doradca restrukturyzacyjny można znaleźć na jednym z naszych blogów:
Doradca restrukturyzacyjny – Dariusz Kwiatkowski – Warszawa
Jak naprawić przedsiębiorstwo – Leszek Kukawski – Lublin
Prawo restrukturyzacyjne – Wojciech Piłat – Warszawa
Prawo upadłościowe i naprawcze – Wojciech Piłat – Warszawa
Restrukturyzacja firmy okiem prawnika – Izabela Rajczyk-Czyżewska – Poznań
Upadłość spółki z o.o. – Jakub Ostrowski – Lublin
Zakończenie działalności firmy – Karolina Rokicka – Toruń

Autor: Rafał Chmielewski, szczęśliwy redaktor portalu Znam Swoje Prawo.pl :)

Poprzedni wpis:

Następny wpis: