Dokumentacja podstawą pracy prawnika

Adam Knopik Adam Knopik

Bardzo wiele osób zgłasza się do prawników przedstawiając opisowo swój problem i oczekując szybkiej pomocy. Problem w tym, że prawnikowi nie wystarczy sam opis stanu faktycznego, czy nawet jego porównanie do innego stanu faktycznego i zastosowanego tam rozstrzygnięcia prawnego. Najważniejsza jest dokumentacja.

Czym zajmuje się prawnik?

Praca współczesnych prawników polega na zapoznaniu się ze stanem faktycznym i dokonaniu wykładni (interpretacji) odpowiednich do niego przepisów prawa. Podstawą jest tutaj dokumentacja sprawy, bowiem to zawarte w niej informacje mogą wpłynąć na kwalifikację prawną danego czynu i zastosowany wymiar kary. Każdy przypadek jest indywidualny, o czym niejednokrotnie mogłeś się przekonać czytając wpisy na moim blogu.

Urzędnik też człowiek

Oczywiście jest możliwe, że rozstrzygnięcie danej sprawy okaże się błędne i wcale nie będzie stała za tym dokumentacja. Trzeba bowiem pamiętać o czynniku ludzkim. To ludzie pracują przecież w policji, prokuraturze czy sądzie i mogą się czasem mylić. Tutaj pojawia się właśnie pole do popisu dla prawnika. Takich błędów, o ile nawet sprawca nie zaprzecza popełnieniu danego czynu, nie ma jednak dużo.

Dokumentacja dawniej

Dawniej tworząc kodeksy próbowano stosować system kazuistyczny, który miał za zadanie przewidzieć wszystkie możliwe stany faktyczne i odpowiednie do nich regulacje prawne. Wszystko po to, by sąd musiał tylko odszukać w treści kodeksu dany przypadek i wydać wyrok. Dokumentacja miała wtedy rolę drugorzędną. Przykładem takiego aktu prawnego był Landrecht pruski z roku 1794, który zawierał blisko 20 000 artykułów – zarówno z zakresu prawa karnego, jak i cywilnego czy administracyjnego.

Dokumentacja dziś

Nie potrzeba było wiele czasu, aby okazało się, że ilość możliwych przypadków jest tak naprawdę nieograniczona. Dlatego obecnie stosuje się przy tworzeniu kodeksów system syntetyczny, oparty o normy ogólne i pewne uniwersalne zasady. Tutaj „pierwsze skrzypce” gra właśnie dokumentacja i wspomniana wcześniej wykładnia przepisów prawa. Dokładnie to można powiedzieć o naszym obecnie obowiązującym polskim Kodeksie karnym z 1997 roku czy niemieckim kodeksem karnym (StGB), które zawierają wielokrotnie mniej artykułów niż Landrecht pruski, bo odpowiednio tylko 363 i 358.

Po lekturze tego tekstu powinieneś już wiedzieć, dlaczego dokumentacja to podstawa pracy prawnika, a bez niej szybka pomoc rzadko kiedy jest możliwa.

Autor: Adam Knopik, prawnik, autor bloga Wypadek samochodowy w Niemczech

Poprzedni wpis:

Następny wpis: