Dobre rady dla kierowców dochodzących swoich praw w sądzie

Dariusz Szczecina Dariusz Szczecina

Więcej szczegółów na ten temat napisałem w moim blogu a w artykule pt. „Naczelny argument pozwanych przewoźników„. Poniżej podaję tylko kilka najważniejszych rzeczy.

Przede wszystkim Ty sam musisz dysponować dowodami na korzyść swoich argumentów. To Ty jako powód musisz wykazać, że pieniądze, o które walczysz, naprawdę Tobie się należą. Nie zawsze jest to, niestety, łatwe.

Problem polega na tym, że wielu kierowców nie dysponuje żadnymi danymi, które mogą wskazywać na to gdzie i kiedy nocowalikiedy przekraczali granicę oraz np. jak długo pracowali.

Ktoś powie, że przecież jest karta kierowcy i z niej można ściągnąć wszystkie potrzebne informacje. I tak, i nie… Tak, bo karta to twoja własność. Zawsze możesz oddać ją do sczytania, ale czy zwróciłeś uwagę jaki okres czasu obejmują pliki zapisane na karcie? Nie, bo czy zwróciłeś może uwagę na to jaki okres czasu od dnia sczytania karty obejmują informacje o miejscu, w którym wyciągnąłeś kartę ze slotu tachografu i miejsca w którym włożyłeś kartę do tacho?

To nie problem jeżeli walczysz o wynagrodzenie kierowcy i świadczenia z tytułu odbywania podróży służbowych za ostatnie dwa, trzy miesiące. Ale w zasadzie nie zdarzyło mi się jeszcze prowadzić sprawy gdzie kierowca walczy o świadczenia za okres krótszy niż pół roku … a proste, jednorazowe sczytanie karty przed założeniem sprawy z reguły nie załatwia problemu.

Jeżeli zatem mogę Tobie coś doradzić to przede wszystkim pamiętaj o w miarę regularnym sczytaniu karty kierowcy. To na początek. Po resztę wiadomości zajrzyj do wspomnianego na początku artykułu >>

Pamiętaj, że czas leci, a z każdym dniem kolejny dzień twoich roszczeń może się przedawnić.

Autor: Dariusz Szczecina, radca prawny, autor bloga Wynagrodzenie kierowcy zawodowego

Poprzedni wpis:

Następny wpis: