Dentysta pociągnięty do odpowiedzialności

Daniel Anweiler - adwokat Daniel Anweiler - adwokat

Nie ulega wątpliwości, że dentysta tak jak my jest tylko człowiekiem i może zdarzyć mu się wywołanie szkody przy leczeniu. W wypadku dentystów prywatnych, zawiera się z nimi umowę o świadczenie usługi medycznej. Praktycznie powoduje to, że odpowiedzialność dentysty odbiega nieco od odpowiedzialności związanej z innymi zabiegami medycznymi.

Dentysta prywatny to inne zasady

Przede wszystkim, jeśli dentysta prywatny spowoduje szkodę podczas leczenia, można pociągając do do odpowiedzialności wykorzystać dwie konstrukcje prawne. Pierwsza z nich to odpowiedzialność za nienależycie wykonaną umowę. Druga zaś opiera się o tzw. odpowiedzialność deliktową.

Stan faktyczny

Prostym przykładem jest sytuacja, kiedy dentysta leczy nam ząb, ale źle założył plombę i nie poinformował nas jak postępować dalej – ile czasu nie pić, a ile nie jeść. W efekcie plomba wypadła. Co więcej, okazuje się, że dentysta lecząc konkretny ząb przypadkowo uszkodził też inny, który teraz wymaga leczenia.

Jak wygląda odpowiedzialność?

Przy zębie, który był leczony nieprawidłowo, dentysta ponosi odpowiedzialność z tytułu nienależytego wykonania umowy – błędnego leczenia. Uszkodzenie drugiego zęba jest deliktem cywilnym, a więc daje możliwość dochodzenia odszkodowania za wywołanie szkody podczas leczenia. Natomiast co do poinformowania pacjenta o postępowaniu po wyjściu z gabinetu – dentysta musi sam udowodnić, czy dopełnił tego obowiązku czy też nie.

Autor: Daniel Anweiler - adwokat, autor bloga o skutecznym dochodzeniu odszkodowań za błędy lekarzy, pt.: Odszkodowania za błędy medyczne.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: