Czy można nie płacić podatków?

Avatar Rafał Chmielewski

Czy można nie płacić podatku? To bardzo ciekawe pytanie …

Pamiętam jeden z wykładów z prawa podatkowego na Uniwersytecie Warszawskim, podczas którego prowadzący, prof. Modzelewski, zadał studentom pytanie: Jak myślicie, kto jest właścicielem Waszego domu? Wydaje Wam się, że skoro macie akt notarialny, w którym jest wyraźnie napisane, że jesteście właścicielem swojej nieruchomości, to już jest Wasza. W pewnym sensie tak jest, ale do czasu, kiedy płacicie za nią podatek. Spróbujcie tylko podatku nie zapłacić …

To taka anegdota, ale dobrze oddaje sens pytania, czy można podatków nie płacić. Podatki nie tylko trzeba, ale też – w kontekście powyższego -…

… podatki warto płacić.

W tytułowym pytaniu jednakże kryje się drugie dno. W tym aspekcie chodzi raczej o odpowiedź na wątpliwość: czy są takie rozwiązania prawne w danej sytuacji, aby niepotrzebnie podatku nie płacić, jeśli nie jest to konieczne? Albo czy istnieje takie prawo, które daje możliwość zmniejszenia wysokości podatku.

Nie chodzi zatem o działanie/niepłacenie wbrew w prawu, ale działanie/niepłacenie zgodnie z nim.

Najlepszym przykładem jest tutaj możliwość wspólnego rozliczenia podatku przez małżonków. Jeśli bowiem małżonkowie ze względu na wysokość swoich dochodów, znajdują się w różnych przedziałach podatkowych PIT i w związku z tym płacą podatek wedle różnych stawek, wówczas obliczenie podatku po połączeniu tych dochodów spowoduje konieczność zapłaty podatku w kwocie niższej, niż gdyby rozliczali się osobno. Nie jest to działanie wbrew prawu – jest to zmniejszenie kwoty podatku zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego prawa podatkowego. Czyli jest to całkowicie legalne.

Czy można zatem nie płacić podatku?

W pewnych sytuacjach tak!

Temat ten ujął także w bardzo ciekawy sposób ostatnio pan mecenas Michał Gawlak w swoim podatkowym blogu pt.: Spółka za granicą. Na tytułowe pytanie odpowiedział on tak:

Najprostsza odpowiedź brzmi – to zależy. Istnieje możliwość legalnego uniknięcia opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych wymogów. Jak ocenić czy jest to możliwe w konkretnym wypadku?

I następnie wskazał szereg kryteriów, którymi powinieneś się posłużyć, aby ocenić, czy możesz nie płacić podatku. Kryteria te znajdziesz w artykule pana Mecenasa TUTAJ >>

Pech chce, że nie zawsze organy podatkowe zgadzają się z podatnikiem, który legalnie nie płaci podatku. To zrozumiałe. Niepłacenie podatku, czy płacenie w niższej wysokości (oszczędności podatkowe) jest ryzykowne. A sporu z fiskusem nie należy życzyć nikomu. Dlatego dobra rada jest zawsze taka: wszelkie swoje decyzje podatkowe konsultuj z doświadczonym prawnikiem. I mam na myśli prawnika doświadczonego w podatkach, a nie pierwszego z brzegu.

Kończąc życzę Ci powodzenia! A zaoszczędzone w ten sposób podatki możesz przeznaczyć na oszczędności na emeryturę 🙂

Autor: Rafał Chmielewski, szczęśliwy redaktor portalu Znam Swoje Prawo.pl :)

Poprzedni wpis: