Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości

Izabela Rajczyk - radca prawny, doradca restrukturyzacyjny, syndyk Izabela Rajczyk - radca prawny, doradca restrukturyzacyjny, syndyk

Na mocy przepisów ustawy z dnia 15 maja 2015 roku Prawo restrukturyzacyjne (Dz.U. 2015 poz. 978) powstać ma Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości. Jego głównym celem będzie zamieszczanie i obwieszczanie wszelkiego rodzaju postanowień, zarządzeń, a także dokumentów oraz innych informacji dotyczących zarówno postępowań restrukturyzacyjnych, jak i upadłościowych. W tym wpisie więcej na jego temat, a po inne informacje o prawie restrukturyzacyjnym zapraszam na blog Restrukturyzacja firmy okiem prawnika.

Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości będzie służył składaniu pism i dokumentów czy dokonywanie doręczeń. Zostaną tam również opublikowane wzory przydatnych w postępowaniach pism procesowych, określonych w przepisach przywoływanej wyżej ustawy.

Systemem teleinformatycznym, w którym prowadzony ma być Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości administruje Minister Sprawiedliwości. W rejestrze tym możliwe będzie sprawdzenie chociażby tego, czy dana spółka bądź osoba fizyczna znajduje się w stanie upadłości. Co więcej, system zwróci informację o tym, na jakim etapie jest ewentualne postępowanie restrukturyzacyjne wobec takiego podmiotu.

W założeniu Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości zastąpi dotychczas znane formy wymiany korespondencji między sędziami, doradcami restrukturyzacyjnymi oraz innymi uczestnikami postępowań. Zaprzestana zostanie też publikacja informacji o tych postępowaniach w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz lokalnej prasie. Te dwa czynniki doprowadzą więc do uproszczenia i przyspieszenia postępowania, jak również obniżenia jego kosztów.

Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości będzie udostępniamy bezpłatnie. Zanim to jednak nastąpi, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Przepisy wprowadzające ten system zaczną obowiązywać za niemal dwa lata – dopiero 1 stycznia 2018 roku.

Autor: Izabela Rajczyk - radca prawny, doradca restrukturyzacyjny, syndyk, autorka bloga o tym jak prowadzić, przekształcić lub zoptymalizować swój biznes, pt.: Restrukturyzacja firmy okiem prawnika.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: