Biuro wirtualne problemem przy nadaniu numeru VAT

Maksym Jabłkiewicz - prawnik Maksym Jabłkiewicz - prawnik

W dzisiejszych czasach przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na biuro wirtualne, jako adres korespondencyjny dla prowadzenia swojej działalności. Dzięki temu zmniejszają koszty, ale zdarza się, że napotykają inną przeszkodę. Urzędy skarbowe odmawiają im rejestracji jako podatnika VAT.

Zwykłe biuro – wyższe koszty

Wielu przedsiębiorców w takiej sytuacji decyduje się na bardzo niekorzystne rozwiązanie. Zamiast biura wirtualnego, wynajmują oni lokal, który zazwyczaj generuje wysokie koszty utrzymania. Na szczęście nie jest to jedyne rozwiązanie.

Batalia ze „skarbówką”

Zawsze można odwołać się od decyzji urzędu skarbowego jako organu I instancji do organu II instancji, czyli izby skarbowej. Co więcej, przynosi to pożądany skutek. Wobec jednego z moich Klientów decyzja dot. odmowy zarejestrowania podatnika VAT została w całości uchylona. W rezultacie Urząd będzie musiał rozpatrzyć sprawę jeszcze raz.

Biuro wirtualne nie jest gorsze

Obowiązujące regulacje prawne nie zabraniają przedsiębiorcy mającemu siedzibę w biurze wirtualnym rejestracji dla celów podatku VAT. Nie określają one nawet warunków – materialnych czy technicznych – jakie musi spełnić siedziba podatnika.
Odmowa nadania numeru VAT może nastąpić tylko wtedy, gdy zaistnieją poważne i rzeczywiste przesłanki pozwalające podejrzewać przedsiębiorcę o możliwość popełnienia oszustwa podatkowego.

W końcu to organ podatkowy (w tym wypadku urząd skarbowy), powinien taką możliwość wykazać, przeprowadzając rzetelne postępowanie dowodowe.

Autor: Maksym Jabłkiewicz - prawnik, autor bloga o tym, jak realnie zmniejszyć obciążenie podatkowe w firmie, pt.: Optymalizacja podatkowa w biznesie.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: